2016 CITY, TOWN, VILLAGE AND HOUSING AREA WINNERS & RUNNERS UP

Best Kept City Winner:                       Derry/Londonderry

Best Kept City Runner Up:                 Belfast

Best Kept Large Town Winner:           Antrim

Best Kept Large Town Runner Up:     Banbridge

Best Kept Medium Town Winner:        Enniskillen

Best Kept Medium Town Runner Up:  Armagh

Best Kept Small Town Winner:            Randalstown

Best Kept Smal Town Runner Up:       Newcastle

Best Kept Large Village Winner:          Ahoghill

Best Kept Large Village Runner Up:    Broughshane

Best Kept Small Village Winner:           Castlecaulfield

Best Kept Small Village Runner Up:      Loughgall

Most Improved Winner:                        Newtownards

Welcome Award Winner:                      Charlestown

Best Kept Community Achiever:            Helen Boyd (Tidy Randalstown)

Overall Winner:                                    Randalstown

Best Kept Sheltered Housing Winner:   St. Elizabeth’s Court (Choice Housing)

Best Kept Small Housing Winner:          Rooney Park, Kilkeel (NIHE)

Best Kept Medium Housing Winner:      Tobar Park, Cullybacket (NIHE)

Best Kept Large Housing Winner:          Merville Garden Village (Antrim & Newtownabbey Council)

Ellen McGowan Award:                          Caw Estate, Waterside

The President’s Trophy:                         Wildflower Alley (College Park Ave. Residents Assoc)

2016 HEALTHCARE WINNERS & RUNNERS UP

Northern Trust Region

Residential Runner Up:             Magherafelt Manor

Residential Winner:                  Weaver’s House, Cookstown

Daycare Runner Up:                 Hawthorns Adult Day Centre, Carrickfergus;

Daycare Winner:                       George Sloan Centre, Ballymena

Healthcare Runner Up:              Moneymore Medical Centre

Healthcare Winner:                    Horizon House (Children’s Hospice) Newtownabbey

Southern Trust Region

Residential Runner Up:              Mountvale Private Nursing Home, Dromore

Residential Winner:                    Roxborough House, Moy

Daycare Runner Up:                  The Arc, Bessbrook

Daycare Winner:                        Millview Resource Centre, Bessbrook

Healthcare Runner Up:              Banbridge Health & Social Care Centre

Healthcare Winner:                    Gillis Memory Centre, Armagh

South Eastern Trust Region

Residential Runner Up:              River House, Newcastle

Residential Winner:                    Sunnyside House, Bangor

Daycare Winner:                        Bayview Centre, Bangor

Western Trust Region

Residential Runner Up:              Slieve Na Mon Care Home, Omagh

Residential Winner:                    Silverdale Care Home, Castlederg

Daycare Runner Up:                  Glenside ATC, Strabane

Daycare Winner:                        LCDI Daycare, Limavady

Healthcare Runner Up:              Wards, 1, 2 & Therapeutic Hub, Waterside Hospital

Healthcare Winner:                   Renal Unit, Altnagelvin Hospital, Derry

Belfast Trust Region

Residential Runner Up:             Clifton Nursing Home

Residential Winner:                   Faith House Eventide Home

Daycare Runner Up:                 Edgcumbe TRC

Daycare Winner:                       Suffolk Day Centre

Healthcare Winner:                   Horizon House (Adult Hospice)

 

OVERALL WINNER ‘BEST OF THE BEST’ – SILVERDALE CARE HOME, CASTLEDERG

 

 

 

2016 SCHOOL WINNERS

North Eastern Region

Pre-Primary Winner:        Steeple Nursery School, Antrim

Pre-Primary Runner-Up:  St. Joseph’s Nursery School, Antrim

Primary Winner:               Ballycraigy Primary School, Antrim

Primary Runner-Up:         St. Mary’s Primary School, Portglenone

Post-Primary Winner:       Ballyclare High School

Post Primary Runner-Up:  Antrim Grammar School

Southern Region

Pre-Primary Winner:         Drumnamoe Nursery School, Lurgan

Pre-Primary Runner-Up:   Railway Street Nursery School, Armagh

Primary Winner:                St. Patrick’s Primary School, Aghagallon

Primary Runner-Up:          St. Malachy’s Primary School, Whitecross

Post-Primary Winner:        Lisanally Special School, Armagh

Post Primary Runner-Up:   Sperrinview Special School, Dungannon

South Eastern Region

Pre-Primary Winner:           Barbour Nursery School, Lisburn

Pre-Primary Runner-Up:     Good Shepherd Nursery School, Dunmurry

Primary Winner:                  Cumran Primary School, Downpatrick

Primary Runner-Up:            Dundonald Primary School

Post-Primary Winner:          Parkview Special School, Lisburn

Post Primary Runner-Up:    Beechlawn Special School, Hillsborough

Western Region

Pre-Primary Winner:           Lisnagelvin Nursery, School, L’Derry

Pre-Primary Runner Up:     Carnhill Nursery School, L’Derry

Primary Winner:                  St. Mary’s Primary School, Altinure

Primary Runner-Up:            Gortin Primary School

Post Primary Winner:          St. Comhghall’s College, Lisnaskea

Post Primary Runner-Up:    No Award

Belfast Region

Pre-Primary Winner:            Ravenscroft Nursery School

Pre-Primary Runner-Up:     St. Teresa’s Nursery School

Primary Winner:                  Cavehill Primary School

Primary Runner-Up:            Currie Primary School

Post-Primary Winner:          Victoria College, Belfast

Post-Primary Runner-Up:    Grosvenor Grammar School, Belfast

OVERALL WINNER (BEST OF THE BEST) :  ST. COMHGHALL’S COLLEGE, LISNASKEA